2024. augusztus 5-7. Tisza-tó vízitúra, családi kenutúra választhatóan 1-2-3-napban
Tisza-tavi, választhatóan 1-2-3-napos vízitúra
Lehet jönni 1 napra is! Borulás nélküli vízitúrák, készséges, szakmailag jó és türelmes betanítás a pár percig kezdőknek.
Csillagtúrák, vagyis a túra minden napján a kenuzás végén az indulási kikötőbe térünk vissza.
Minden nap a Tisza-tó más és más zugaiba indulunk, de az evezgetés végén, az aznapi indulási kikötőbe térünk vissza.
Mi ezt úgy hívjuk, hogy ún. csillagtúrákat teszünk meg a kenukkal (vagy ha kajakot kértél a vízitúrára, akkor kajakkal).
Szállás és étkezés a tisza-tavi kenutúrán
A szállás a vízitúrázó igényei szerint a sátortól, a faházon, vendégszobákon, apartmanokon át a wellness hotelig bármi lehet. A szállást kérjük, hogy foglald, ill. foglaljátok magatoknak. A sátrasok több kemping (Dieter's camping, City camping, To-parti kemping, Termál kemping) között választhatnak a vízhez közel. Ha valaki apartmant keres, Tiszafüreden vagy Poroszlón, ill. ezek közelében számtalan szállást talál. Az étkezés önellátó.
Opcionális 0. nap, megközelítés
Megközelítés Bp. felől: Az M3-ason a 114-es kijáratig, majd a 33-as úton Debrecen felé Dormánd, Besenyőtelek után következik Poroszló és Tiszafüred.
1. napi vízitúra a Tisza-tavon: a Tisza-tó labirintusa
Tiszafüreden az Albatrosz-kikötőben 10:30-kor találkozunk. Üdvözlés, túravezetői bemutatkozás után természetesen el lehet menni mosdóba. (Fém 100 Ft-ossal működik a wc, mint a benzinkutaknál). Ha a választhatóan 1-2-3-napos kenutúrának "csak" erre a napjára érkezel, és még nem volt szerencséd vízitúrázni, akkor úgy megtanítunk kenuzni, hogy ihaj.
Bocsánat ha szerénytelennek tűnünk, de tényleg jól tanítunk, másik sapkánkban ez a (másik) hivatásunk. Miután mindenki megtanulta a hajók irányítását, bepakolunk a kenukba, n+1-ik leltár, hogy mindenkinél legyen víz (vagy bármilyen alkoholmentes innivaló és a nap során fogyasztható elemózsia), még érdemes elmenni (ismét) mosdóba és jöhet a SHOW TIME!
Indulunk. Gyönyörűségesnél is fenségesebb útvesztő vár rád, igazi útvonal-gyöngyszem teszi különlegessé a tisza-tavi vízitúra ezen napját is.
Vízre szállás után két kilométerrel jön az első kiszállás, lábnyújtóztatásos és pisilési szünet, ugyanitt belefér egy kis fürdőzés. Persze van, aki kiszállás nélkül oldja meg a lábnyújtóztatást.....Visszacihelődünk a hajókba és irány a Déli-sark. Nem oda megyünk, csak dél az irány. Négy kilométert fogunk csorogni, közben szárcsák, vadkacsák (ok, tőkés récék), bakcsók, sirályok, szürke gémek, kormoránok, fattyúszerkők, üstökös gémek gondoskodnak a szórakoztatásunkról. Játékos versenyekbe öltöztetjük a tisza-tavi élővilág bemutatását. A quiz-kérdésekre adott helyes / gyorsabb / jobban tippelő válaszokkal értékes piros pontok gyűjthetőek.
A piros pontok pedig a kenutúra végén pedig ajándékra válthatóak, de a legfontosabb kincs, hogy a gyerekek is rengeteg érdekes és gyakorlati ismeret birtokába jutnak. A Tisza-tónál jobb élő biológia órát keresve is nehéz találni.
Tiszaörvénynél tartunk újabb pihenős kiszállást, és indul a zegzugos labirintus felfedezése. Az útvesztő hihetetlen, végtelenül nyugis, abszolút biztonságos és csodaszép, itt már senki nincs a közelünkben. Kényelmesen, több pihenővel megyünk úgy, hogy senki ne fáradjon el, még akkor sem, ha egy anyuka három csemetével evezget egy hajóban. A táj végig lélegzetelállító.
Sok-sok kanyar és millió, beléd égő látvány után érkezünk az indulási kikötőbe, Tiszafüredre. Itt még kérjük, hogy a kenudat/ kenutokat mossátok ki. A táj végig lélegzetelállító.
Az egynapos vízitúrázóknak hazautazás, a többnapos túrán lévőknek a holnapi viszontlátásra!
A nap során lesz számos, a Tisza-tóval, a tó élővilágával kapcsolatos versenykérdésbe öltöztetett ismeretterjesztés....
Érkezéskor még megkérünk mindenkit, hogy legyen szíves mossa ki a kenuját.
2. napi tisza-tavi csoda-vízitúra: evezés "Pandorán"
A parkoló a töltés község felől lévő oldalán van. Parkolás után vegyetek ki mindent a kocsiból, amit hoztok magatokkal a kenuba, és a "cuccal" gyertek át a gát másik oldalára a kikötőbe, ami értelemszerűen a vízparton van. Ha kocsival jöttök és már bevásároltatok, érdemes azzal kezdeni, hogy a romlandó élelmiszert az egyénileg foglalt szállásotokon hűtőszekrénybe teszitek.
Ahogyan átjöttetek a gáton, a túravezető(k) narancs színű pólóban már messziről virít(anak). Túravezetői bemutatkozás és gyors üdvözlés után természetesen el lehet menni mosdóba, ill. villámgyorsan át- és be tudsz öltözni a vízhez. A tájékoztató közben naptejezzetek, kiosztjuk a kötelezően viselendő mentőmellényeket és lapátokat, majd ha még nem volt szerencsétek a vízitúrázáshoz, megtanítunk kenuzni.
Fentről még inkább megérezzük a Tisza-tó méreteit, látszik, hogy milyen távol van az indulási kikötő, nem párás időben tökéletesen látjuk a Mátrát és a Bükköt. Immár nem csak a kenuülések magasságából látjuk a tavat, egészen tisztességesnek érezzük majd a vízfelület nagyságát.
Ha nincs szél, egy "óceánon" keresztül (szinte) nyílegyenesen irány a délelőtti indulási kikötő, tehát a nap során csillagtúrát teszünk, ma is a parkoló autóitokhoz térhettek haza / vissza.
3. napi tisza-tavi vízitúra: a nyugalom tengere
Az előző túranap végén a túravezető mondja majd, hogy a másnapi kenutúra honnan indul.
Ha pedig csak egyetlen napra, erre a vízitúrára érkezel, légy szíves Poroszlóra, Poroszlón belül pedig a Fűzfa-kikötőbe érkezni.
A Fűzfa-kikötőben 10:30-kor találkozunk. A Fűzfa-kikötő megtalálása amúgy is gyerekjáték lenne, de ha erre a linkre kattintasz, (itiner a Fűzfa-kikötőhöz), akkor bébikönnyű lesz idetalálni.
A szokásos "rutin" (wc, üdvözlés, tájékoztató, hajók vízre tétele, felszerelés kiosztása, a "kezdő" vízitúrázók betanítása, naptejezés, gyakorlás, mosdó, kenuba pakolás, beszállás a stabilizált kenukba) után vízre szállás.
Hamarosan vadregényes vízi úton evezgetünk, rögtön kezdjük érezni a Tisza-tó madárvilágának gazdagságát. Ha a kikötőnél még nem, idáig már tízszer találkoztunk szárcsákkal.
Az utolsó pillanatig reménykedve, hogy mégse erre fogunk evezni, minden bizonnyal neheztelve, ami rosszabb, félve rebbennek fel a bakcsók a víz fölé belógó ágakról. Itt még valószínűleg nem látunk fattyúszerkőt, de már megpillanthatunk küszvágó csért, sirályokat. Ami "nagy és szürke" az a szürke gém, a másik "nagy, és fehér" pedig a kócsag. (Esetleg gólya, de ők maximum a levegőben....)
És persze látunk majd tőkés récét (vadkacsát). Búbos vöcskök fognak előttünk búvárosdit játszani. Vízityúkok iszkolnak be a nádba, vagy éppen gyékénybe, sásba, kákába, amelyek felismerésében olyan vérprofi leszel a nap végére, hogy azt hiszik majd, botanikus vagy. Rossz hírünk, hogy max. néhány másodpercig és röptében mindig távolodva látod majd a jégmadarat.
Pontosabban mindig egy gyönyörűséges, szinte neonkék repülő kis bigyóra fogja a túravezető majd azt mondani, hogy: na az volt a jégmadár. Láthatunk majd üstökös és törpe gémet. Ami kb. akkora mint a törpe gém, csak lapos, zúg és Made in Korea felirattal egy helyben szitál: az a drón. A drón övezetnél egy szinttel feljebb ragadozó madarak köröznek, főleg barna réti héják.
Még magasabban a Kecskemétről startolt Gripeneket, és legfelül, ha "négy csíkot húz" 11 óra 10 perc táján, akkor a British Airways Kuwait City és London közötti B-747-es jumboját látod. A Kistisza partján tartunk pihenőt, lábnyújtóztatás, eszegetős, pisilős szünetet, hölgyek és urak time sharing módon a természet lágy ölén.
Már a pihenőhelynél is szerencsére kisebb a halászcsónak forgalom, de az ebéd és wc-szünet után már csak mi vagyunk - és a fenséges természet. A fattyú ág egyik, vagy akár mindkét oldalán tavakat fedezünk fel.
Na kérem, ha itt nem dobod el az a****at, akkor sehol. Az egyik tó bejárata tényleg olyan gyönyörűséges, annyira pompázatos a lombalagút, hogy arra nincsenek szavak.
A fotók talán valamennyire visszaadják, hogy übercsúcs. Ha meg nem, eggyel több ok, hogy meggyőződj arról, a valóság mennyire lepipálja, amit amúgy sem lehet szavakba önteni.
Miközben egy belső tavat fedezünk fel, olyan helyeken evezgetünk, ahol tényleg csak a madár jár..., ez itt a végtelen nyugalom tengere. Nem akaródzik, de egy ponton fordulunk. A nap során természetesen két pisilési szünetet iktatunk a túrába, körtúránk végén az indulási kikötőbe érkezünk, ahol kenutakarítással és a kenuk visszapakolásával fejezzük be a nem hosszú, átlagos kondival nagyon könnyűnek számító kenutúrát.
Jelentkezés Tisza-tavi vízitúrára:
1. Kérünk szépen egy telefont, egyeztessük az igényeket
+36209342760.
2. A www.tisza-to-vizitura.hu oldalon található tudnivalók, részvételi és szerződési feltételek elolvasását követően a jelentkezési lapot kérjük kitöltve a tiszatura_vizitura@yahoo.com e-mail címre visszaküldeni.
3. Visszaigazolást küldünk és a visszaigazolást követő 48 órában kérjük a tisza-tavi vízitúra díjának átutalását.
Az utaláshoz az adatok:
Kedvezményezett: MediaComm Kft.
A számlaszám: 12001008-00106900-00100007
A megjegyzés rovatba kérjük a vízitúrára jelentkező számlázási címét irányítószámmal, a Tisza-tavat, és a kenus túra időpontját (hónap, kezdőnap és utolsó nap) beírni.
(Pl.
tisza-tavi vízitúra