2025. június 20-22. Tisza-tavi vízitúra a család mindhárom generációjának, választhatóan 1-2-3 napban
Vízitúra a Tisza-tavon! Választhatóan 1-, vagy 2-, vagy 3-napos Tisza-tavi vízitúra. A pár percig kezdőknek szakmailag felkészült, türelmes evezéstanítás.
Ezt a vízitúrát mindenkinek javasoljuk. A kisgyermekes kezdőknek, a mindent felfedezni szerető vízitúra-szerelmeseknek. Te is / Ön is élvezi majd.
A kenutúrán mindenki maga gondoskodik az ellátásáról. Hozz magaddal a vízre szendvicset és alkoholmentes innivalót. Tiszafüreden étterem, bolt van rengeteg.
Szállás a tisza-tavi evezés idején
A tiszatavi túra idejére a Tisza-tó melletti szállást foglald magad, Tiszafüreden és Poroszlón a lehetőségek száma kis túlzással végtelen. A feladat egyszerű, délelőtt csak ki kell jönni az indulási (egyúttal érkezési) kikötőbe. Ha kérsz tippeket, szívesen mondunk olyan helyeket, amik nincsenek a szallas.hu-n vagy a booking.com-on, vagy csak jók és megfizethetőek.
Opcionális 0. napi érkezés a Tisza-tavi kenutúrára
Ha mondjuk Vas megyéből jöttök, akkor érdemes lehet már az evezés előtti, (mi így hívjuk), "nulladik" napon befutni. Megközelítés Bp. felől: Az M3-ason a 114-es kijáratig, majd a 33-as úton Debrecen felé Dormánd, Besenyőtelek és Poroszló után következik Tiszafüred.
1. napi tisza-tavi vízitúra: Magellán nyomában evezünk, lesz holt-ág, patak a Tisza-tavon belül :), útvesztő, erdei kalandevezés, tünderfátyol-mező...
Tiszafüreden, 10:30-kor, ha még nem kenuztál, akkor 10 órakor, az Albatrosz-kikötőben találkozunk. Igen, ha ez lesz az első kenutúrátok, akkor kérjük szépen, hogy fél órával hamarabb, tehát már 10 órakor érkezzetek meg. Ha a kenutúrát ezen a napon kezded, és vonattal jöttök, akkor a Bp-ről 7:30-kor induló intercity-ről Füzesabonyban kell átszállni. 9.35-kor leszel / vagytok Tiszafüreden.
A vasútállomástól az út nagyjából 25 perc séta, kellemes úton, a guruló bőrönd jól használható.
Túravezetői bemutatkozás és gyors üdvözlés után természetesen el lehet menni mosdóba, ill. villámgyorsan át- és be tudsz öltözni a vízhez.
Kiosztjuk a mentőmellényeket és lapátokat, majd ha még nem volt szerencsétek a vízitúrázáshoz, megtanítunk kenuzni. Ha rutinos vízitúrázóként érkeztél, ha profi kormányos vagy, amíg az első alkalommal vízitúrások kenuzni tanulnak, addig te/ti már beülhettek a hajó(k)ba, és a kikötő közelében melegíthettek. A nap során fogyasztandó szendvicset kérjük dupla neylon-zacskóba tegyétek.
A kenu ülése műanyag, érdemes hozni egy kispárnát vagy egy darab polifoamot, és azt a kenu padjára tenni, hogy puha felületen ülj. Indulás előtt még egyszer el lehet menni wc-re. Irány az Amazonas delta. Ha ebben a vonatkozásban kivételesen és most nem veszel teljesen komolyan, nem fogunk megsértődni. Egyébként a rád váró látvány alapján szinte komolyan is vehető az aprócska földrajzi tévedés.
Elképesztő helyen fogunk evezni az átlagosnál kicsit hosszabb távú kenuzás idején.
De a hihetetlen táj megéri a kellemes fáradtságot. A kaland-sziget mellett indulunk a mai kenutúrára, majd a nevére rácáfolóan tüneményes öblítő csatornán folytatjuk az utat. Mintha Malajzia-reklámban vagy vietnami dzsungelben eveznénk.
Aztán egy kis tiszai csorgás és vadregényes oldalág, morotva, átjáró útvonalon közelítünk a cél felé. Közben természetesen lesz "technikai" szünet, hölgyek jobbra, urak balra módon intézve.
Aztán egy Tisza-szélességű holt-ágon evezünk, hiszen régen ez volt a Tisza. Kicsit hitetlenkedve konstatáljuk, hogy már mekkora távolságot tettünk meg.
Nem ritkán a Tisza-tó nyugati oldaláig jutunk el (és át).
No persze ebben nincs semmi különös, ha a kenukban ilyen legénység van. Aztán jön a szuper show, ahol a madár se jár, pontosabban csak ők....
Ebéd után pedig egy másik vízi folyosóra fordulunk, onnan benézünk egy igencsak méretes tavacskába, majd félelmetesen szép helyek érintésével indulunk "haza". Egyik vékony ágból ki, másik közepesen keskeny ágba be. Kellemes kacskaringóval jövünk haza. Elképesztően klassz helyeket bejárva, és egy direkt a mi kedvünkért idehozott mangrove-dzsungelt érintve érünk vissza a Tiszához. Innen a Tiszán evezünk, csorgunk lefelé egy kicsit, hamarosan lubickolásra, lábnyújtóztatásra és - egyúttal - ismételt pisilési szünetre is megállunk. Amikor vége a strandolásnak, festői, változóan 10-20 méter széles ágon indulunk haza.
Amikor egy négyes kereszteződésben meglátjuk a szabad strandot, ha még egybehangzóan azt mondjátok, hogy van kedv és erő, akkor az ún. Kaland-sziget északi oldala mellett suhanunk el, és futunk be végül észak-kelet felől be az indulási kikötőbe. Ha pedig a válasz "nem", mert ennyi szépség is elég volt, ill. kicsit fárad(t), akár egyetlen hajó is, akkor "nyílegyenesen" irány a kikötő. A nap során lesz számos, a Tisza-tóval, a tó élővilágával kapcsolatos versenykérdésekbe öltöztetett ismeretterjesztés...tisza-tavi pub quiz.
2. napi vízitúra a Tisza-tavon: a Bermuda-háromszögben kalandozunk
11-kor, Poroszlón a Fűzfa kikötőben találkozunk. Budapest felől az M3-as autópályán kell jönni Füzesabony felé, majd kihajtás a 114-es lehajtón a 33-as főútvonalra, Debrecen felé.
Parkolás után vegyetek ki mindent a kocsiból, amit hoztok magatokkal a kenuba, és a "cuccal" gyertek át a gát másik oldalára a kikötőbe, ami értelemszerűen a vízparton van. Aki kocsival érkezik, az egész napra a kikötőben hagyhatja az autóját. Illetve, ha kocsival jöttök és már bevásároltatok, érdemes azzal kezdeni, hogy a romlandó élelmiszert az egyénileg foglalt szállásotokon hűtőszekrénybe teszitek.
Ahogyan átjöttetek a gáton, a túravezető(k) narancs színű pólóban már messziről virít. Túravezetői bemutatkozás és gyors üdvözlés után természetesen el lehet menni mosdóba, ill. villámgyorsan át- és be tudsz öltözni a vízhez.
A tájékoztató közben naptejezzetek, kiosztjuk a kötelezően viselendő mentőmellényeket és lapátokat, majd - ha ti is az ezt kérő 95+ százalékba tartoztok - a "beöltözött" csapatokról elkészítjük az "kenutúra-előtt" fotókat. Ha még nem volt szerencsétek a vízitúrázáshoz, megtanítunk kenuzni.
A parton kezdjük, majd a sodrás nélküli Tisza-tó tanulási szempontból is álomnak számító idilli feltételei között folytatjuk a tanulást. Hamarosan minden kormányos tudja irányítani a kenuját, ügyes minden legénység. Jól és türelmesen, módszertanilag felkészülten tanítunk, civilben tanárok, trénerek vagyunk, vagy olyan túravezető oktat, aki tanulta a kormányzás tanítását.
Nem elég, hogy ő jól csinálja, jól tanít meg téged. Ha rutinos vízitúrázóként érkeztél, ha profi kormányos vagy, amíg az első alkalommal vízitúrások kenuzni tanulnak, addig te/ti már beülhettek a hajó(k)ba, és a kikötő közelében melegíthettek.
A nap során fogyasztandó szendvicset kérjük dupla neylon-zacskóba tegyétek. A kenu ülése műanyag, érdemes hozni egy kispárnát vagy egy darab polifoamot, és azt a kenu padjára tenni, hogy puha felületen ülj. Indulás előtt még egyszer el lehet menni wc-re. Vízre szállás után teljes rádiócsendben, lopakodó képességgel felszerelt kenuinkban a hangsebesség alig ötszörösével (vagy némileg lassabban) indulunk.
A tréfát félre téve, nagyon kényelmes, kellemes tempóban evezgetünk. És az elképesztő vízi világban kérdezitek majd: Te jó ég, hogyan jutunk haza? Ugye tudod az utat hazafelé? Lassan megértitek a Bermuda-háromszög rejtélyét, lassan rájöttök, hogy mi is történhetett, amikor a 19. repülőraj 5 db avenger típusú gépe egyszerre tűnt el a csendes, napos, fantasztikusan kellemes időben, és a kereső gép is úgy tűnt el az égboltról, hogy a roncsait sem találták....
Leleplezzük a titkot. Olyan szép a hely, hogy úgy döntöttek: itt maradnak! A sok sok szépség habzsolása közben természetesen lesznek lábnyújtóztató, pisilő és étkezési szüneteink, vagyis a túra közben is fogunk többször partra szállni.
Csillagtúránk végén az indulási kikötőbe érkezünk, ahol még tisztelettel kérjük, hogy mindenki a saját kenuját mossa ki. A nap végén az egynapos vízitúrázóknak hazautazás, a többnapos túrán lévők pedig vagy a szállásukra jönnek / mennek vagy bicikliznek, vagy azt csinálnak, ami jólesik. De főleg reszketve várják a másnapi újabb varázslatot, alias vízitúrát.
3. napi tisza-tavi vízitúra-csoda: Best of Tisza-tó, benne mangrove-dzsungel
A feladat egyszerű, délelőtt csak ki kell jönni az indulási (egyúttal érkezési) kikötőbe. Ha kérsz, szívesen mondunk tippeket, mindenesetre 10:30-kor Tiszafüreden az Albatrosz-kikötőben találkozunk. Az Albatrosz-kikötőben tudsz parkolni és parkolás után, sőt, már a kikötőbe történő behajtáskor látsz majd egy hidat (igen, egy keskenyebb, folyócskának tűnő víz felett híd ível át), a hídtól jobbra pedig kis házikókat. Ott találod meg a Holdról is látható, neon színű, hosszú ujjú polóban a túravezetőt. Ismertető, hogy a póló felirata MC Túravezető, a túravezető felirat alatt pedig látsz még sok-sok honlapot. Miután megtaláltad a túravezetőt, ő mindenben segít.
Jelentkezés tisza-tavi vízitúrára:
1.
Kérünk szépen egy hívást, amikor eldöntöttétek a vízitúra időpontját.
+36209342760
2.
A tudnivalók, részvételi és szerződési feltételek megismerését követően és azok elfogadása esetén az innen letölthető jelentkezési lapot kérjük kitöltve a tiszatura_vizitura@yahoo.com e-mail címre visszaküldeni.
3.
24 órán belül visszaigazolást küldünk és a visszaigazolást követő banki napon kérjük a túradíj átutalását. Az utaláshoz az adatok:
Kedvezményezett: MediaComm Kft.
A számlaszám: 12001008-00106900-00100007
A kenutúra utalásakor a banki közlemény rovatba kérjük a vízitúrára jelentkező számlázási címét (irányítószámmal), a kenutúra időpontját (hónap, kezdőnap és utolsó nap) és a Tisza-tavat beírni. A nevedet NE írd be, ugyanis a neved amúgy is látszik, és csak elveszed a közlemény rovat semmicske helyét az értékes információtól.
(Pl. 1147 Budapest, Héricses u. 6., 2025. június 20-22. Tisza-tó vízitúra)