2023. szeptember 4-8. Tisza-tavi, választhatóan 1-5-napos "nyugalom és békesség" vízitúra
Tisza-tavi, választhatóan 1-2-3-4-5-napos vízitúra családoknak, kultúrlényeknek.
Szuper, de mégis olcsó vízitúra! Lehet jönni a kenutúra tetszőlegesen választott 1 napjára is!
Biztonságos vízitúra, ahol a borulás ritkább mint a fehér holló, készséges, szakmailag jó és türelmes betanítás a pár percig kezdőknek. És a legpompásabb útvonalak, a legvadregényesebb rejtekhelyek. Plusz a kényelem, hiszen csillagtúrákat teszünk.
A választhatóan 1-5-napos kenutúra minden napján a Tisza-tó más és más zugaiba teszünk ún. csillagtúrákat, ami azt jelenti, hogy minden délután az aznapi indulási kikötőbe térünk vissza. Ez pedig Tiszafüred és Poroszló. A részleteket lásd lejjebb.
Szállás és étkezés a tisza-tavi kenutúrán
A szállást kérjük intézd magad.
Ha valaki apartmant keres, Tiszafüreden és Poroszlón is számtalan szállást talál.
Majd a magatok foglalta szállásról (ha nem otthonról jöttök) délelőtt egyszerűen csak gyertek ki az indulási kikötőbe. Az étkezés a tisza-tavi kenuzás idején - beleértve a vízen töltött időt is - önellátó, hozz magaddal vizet és a kenuba elemózsiát. Ez Tiszafüreden és Poroszlón könnyű, a közelben számtalan éttermet, giroszost, pizzériát találsz.
Opcionális 0. napi érkezés a vízitúrára, megközelítés
Tiszafüreden az indulási kikötő megtalálása.
Érkezés a poroszlói indulási kikötőbe.
1. napi tisza-tavi csoda-vízitúra: "mangrove-dzsungel", és evezés "Pandorán". A tisza-tavi vízitúra első napján 10:45 és 10:59 között találkozunk.

Kérjük, hogy a jelentkezés előtt is, majd többször, végül az indulási előtti napon ismételten tanulmányozzátok át, hogy mit kell hozni a vízitúrára és mit nem szabad.
Ne itt a parton derüljön ki, hogy nem hoztatok magatoknak vizet, vagy itt derüljön ki, hogy valaki flip-flop papucsot visel, esetleg úgy gondolta, hogy földig érő hosszú szoknyában fog vízitúrázni, hogy csak néhány példát említsünk a kétségkívül ritka, de azért sajnos előforduló kellemetlen helyzetekből.
A vízitúra első napján Tiszafüreden, legkésőbb 10:59-kor, az indulási kikötőben találkozunk, amely a Horgászcentrum Kikötő. Könnyű lesz ide találnod. Kattints ide. Ha nem a nulladik napon, hanem az első túranap reggelén jöttök Bp. felől vonattal, akkor a Bp-ről 7:30-kor induló intercity-ről Füzesabonyban kell átszállni és 9.35-kor leszel / vagytok Tiszafüreden. A vasútállomástól az út nagyjából 15 perc ha sietsz. Aki pedig kocsival érkezik, és ma már ez a jellemző, az egész napra - díjmentesen - a kikötő kerítésén belül hagyhatja az autóját. Illetve, ha kocsival jöttök, érdemes azzal kezdeni, hogy a romlandó élelmiszert a szálláson hűtőszekrénybe teszitek.
Nagyon szépen köszönjük a pontos érkezést, a pontosan érkező többséget pedig megnyugtatjuk, hogy nem kell majd egy-két elkésőre várnotok, tiszteletben tartjuk az időtöket.
Túravezetői bemutatkozás és gyors üdvözlés után természetesen el lehet menni mosdóba, a tájékoztató közben naptejezzetek, kiosztjuk a mentőmellényeket és lapátokat, majd megtanítunk kenuzni. A parton kezdjük, majd a Tisza-tó tanulási szempontból álomnak számító, sodrás nélküli, a Mariana-ároknál némileg sekélyebb vízmélysége felett folytatjuk a tanulást.
Hamarosan minden kormányos tudja irányítani a kenuját, ügyes minden legénység. Jól és türelmesen, módszertanilag felkészülten tanítunk, civilben tanárok, trénerek vagyunk, vagy olyan túravezető oktat, aki tanulta a kormányzás tanítását. Nem elég, hogy ő jól csinálja, jól tanít meg téged.

Ha rutinos vízitúrázóként érkeztél, ha profi kormányos vagy, amíg az első alkalommal vízitúrások kenuzni tanulnak, addig te/ti már beülhettek a hajó(k)ba, és a kikötő közelében melegíthettek. A nap során fogyasztandó szendvicset kérjük dupla neylon-zacskóba tegyétek. A kenu ülése műanyag, érdemes hozni egy kispárnát vagy egy darab polifoamot, és azt a kenu padjára tenni, hogy puha felületen ülj.
Indulás előtt még egyszer el lehet menni wc-re.
A vízre szállást követően különleges szépségű, Rambo-filmeket idéző helyen, a folyondár növényzet miatt áthatolhatatlannak tűnő dél-ázsiai őserdőben evezünk. Egy szűk kilométer erejéig is, de lesz szerencsénk a Tiszához, amely átfolyik a Tisza-tavon.


Következik az utolsó előtti kiszállás, lábnyújtóztatás, wc-szünet, ha jó az idő és a víz, úszkálás.
Újra csordogálunk, és amikor meglátod a mai utolsó kiszállás helyét, Alan Walker egyik számát kezded énekelni.
- "I know, I'm not alone...."
Ha a kép alapján sejted, miért nem leszel egyedül, vigasztaljon, hogy az itt lévő kenutömegnek nincs olyan, szardíniaként összepasszírozott és a fekete lyuknál sűrűbb masszája, ahova a Harry Potterből megtanult tágító bűbájjal még ne tudnánk néhány kenut bepréselni.
Hamarosan megérkezünk az indulási kikötőbe, ahol kérjük, hogy a délelőtt kiosztott szivacsokkal mindenki törölje ki a hajóját, a kenukat segítsetek a tárolókra visszaemelni és a mentőmellényeket hozzátok a "kis házba".
2. napi tisza-tavi vízitúra: a nyugalom tengere
Poroszlóról a Fűzfa-kikötőből indulunk. Kattints ide és pofonegyszerű lesz idetalálni.
Érkezés a poroszlói indulási kikötőbe.
10:45 és 11.00 között találkozunk.
Wc, üdvözlés, tájékoztató, hajók vízre tétele, felszerelés kiosztása, a "kezdő" vízitúrázók betanítása, naptejezés, gyakorlás, mosdó, kenuba pakolás, beszállás a stabilizált kenukba után vízre szállás. Hamarosan vadregényes vízi úton evezgetünk, rögtön kezdjük érezni a Tisza-tó madárvilágának gazdagságát.
Ha a kikötőnél még nem, idáig már tízszer találkoztunk szárcsákkal.
Az utolsó pillanatig reménykedve, hogy mégse erre fogunk evezni, minden bizonnyal neheztelve, ami rosszabb, félve rebbennek fel a bakcsók a víz fölé belógó ágakról.
Itt még valószínűleg nem látunk fattyúszerkőt, de már megpillanthatunk sirályokat.
Ami "nagy és szürke" az a szürke gém, a másik "nagy, és fehér" pedig a kócsag. (Esetleg gólya, de ők maximum a levegőben....)
És persze látunk majd tőkés récét (vadkacsát). Búbos vöcskök fognak előttünk búvárosdit játszani. Vízityúkok iszkolnak be a nádba, vagy éppen gyékénybe, sásba, kákába, amelyek felismerésében olyan vérprofi leszel a nap végére, hogy azt hiszik majd, botanikus vagy.
Rossz hírünk, hogy max. néhány másodpercig és röptében mindig távolodva látod majd a jégmadarat. Pontosabban mindig egy gyönyörűséges, szinte neonkék repülő kis bigyóra fogja a túravezető majd azt mondani, hogy: na az volt a jégmadár. Láthatunk majd üstökös és törpe gémet. Ami kb. akkora mint a törpe gém, csak lapos, zúg és Made in Korea felirattal egy helyben szitál: az a drón. A drón övezetnél egy szinttel feljebb ragadozó madarak köröznek, főleg barna réti héják. Még magasabban a Kecskemétről startolt Gripeneket, és legfelül, ha "négy csíkot húz", akkor a British Airways Kuwait City és London közötti B-747-es jumboját látod.
Lábnyújtóztatós, "Hölgyek jobbra, Urak balra" technikai szünet.
A pihi után szinte tökéletes közeli a vakáció.
Az ebéd és wc-szünet után a fattyú ág egyik vagy mindkét oldalán tavakat fedezünk fel. Na kérem, ha itt nem dobod el az a****at, akkor sehol. Az egyik tó bejárata tényleg olyan gyönyörűséges, annyira pompázatos a lombalagút, hogy arra nincsenek szavak.
A fotók talán valamennyire visszaadják, hogy übercsúcs. Ha meg nem, eggyel több ok, hogy meggyőződj arról, a valóság mennyire lepipálja, amit amúgy sem lehet szavakba önteni.
Miközben egy belső tavat fedezünk fel, olyan helyeken evezgetünk, ahol tényleg csak a madár jár..., ez itt a végtelen nyugalom tengere.
Nem akaródzik, de egy ponton fordulunk, és egy-két pisilési szünettel, ill. pancsolással megszakítva érkezünk az indulási kikötőbe, ahol kenutakarítással fejezzük be a kenutúrát.
Az egynapos vízitúrázóknak hazautazás, a többnapos kenutúrán lévőknek a holnapi viszontlátásig sziasztok!
3. napi tisza-tavi vízitúra: a labirintus
Tiszafüredről a Horgászcentrum-kikötőből indulunk, 10:45 és 11.00 között találkozunk.
Könnyű lesz ide találnod, csak a fotókkal is illusztrált itinert kell követni ahhoz, hogy a vízitúra indulási (mivel csillagtúrát teszünk meg, egyúttal érkezési) kikötőjébe könnyebben érkezz, mintha haza mennél...
Hozzatok magatokkal alkoholmentes innivalót, valamint napközben fogyasztható élelmet, pl. szendvicset. Ez is olyan kenutúra, amelyre vannak, akik több napra érkeznek, és vannak, akik csak egy napos evezésre jönnek, akár egy, akár többnapos a túrátok, ha most kezditek, ha ez lesz az első napod, akkor megtanítunk kenuzni, mi több, szinte világbajnok leszel a gyakorlás végére. A program: érkezéskor el lehet menni mosdóba, majd tájékoztató, felszerelésosztás, az aznap még kezdő vízitúrázók (be)tanítása, naptejezés, kenuba pakolás után szállunk majd vízre.
Vízre szállás után két és fél kilométerrel jön az első kiszállás, lábnyújtóztatásos és pisilési szünet.
Visszacihelődünk a hajókba és irány a Déli-sark. Nem oda megyünk, csak dél az irány.
Négy kilométert fogunk evezgetni, csorogni, közben csevegünk, lehet logisztorikat megfejteni és szürke gémek gondoskodnak a szórakoztatásunkról.
Megtartjuk 2. pihenős kiszállásunkat, és indul a zegzugos labirintus felfedezése.
Kényelmesen, több pihenővel megyünk úgy, hogy senki ne fáradjon el, még akkor sem, ha egy anyuka három csemetével evezget egy hajóban.
A táj végig lélegzetelállító.
Sok-sok kanyar és millió, beléd égő látvány után érkezünk az indulási kikötőbe.
Itt még kérjük, hogy a kenudat/ kenutokat mossátok ki.
4. napi vízitúra a Tisza-tavon: a Bermuda-háromszögben kalandozunk :)
A vízitúra napján 10:59-kor, Poroszlón a Fűzfa kikötőben találkozunk. Budapest felől az M3-ason kihajtás a 114-es lehajtón a 33-as főútvonalra, Debrecen felé, majd a 33-as útról közvetlenül a Poroszló vége táblánál - egyúttal a Tisza-tavon átvezető híd előtt - fordulj jobbra a töltésre.
Rögtön látod a táblát, hogy hol kell jobbra lejönni a Fűzfa kikötő parkolójába.
Parkolás után vegyetek ki mindent a kocsiból, amit hoztok a kenuba, és gyertek át a gát másik oldalára a kikötőbe.
Ahogyan átjöttetek a gáton, a túravezető(k) neon színű pólóban már messziről virít. Bemutatkozás és gyors üdvözlés után természetesen el lehet menni mosdóba, ill. villámgyorsan át- és be tudsz öltözni a vízhez.
A tájékoztató közben naptejezzetek, kiosztjuk a kötelezően viselendő mentőmellényeket és lapátokat, majd ha még nem volt szerencsétek a vízitúrázáshoz, megtanítunk kenuzni.
A parton kezdjük, majd a sodrás nélküli Tisza-tó tanulási szempontból is álomnak számító idilli feltételei között folytatjuk a tanulást. Hamarosan minden kormányos tudja irányítani a kenuját, ügyes minden legénység. Jól és türelmesen, módszertanilag felkészülten tanítunk, civilben tanárok, trénerek vagyunk, vagy olyan túravezető oktat, aki tanulta a kormányzás tanítását. Nem elég, hogy ő jól csinálja, jól tanít meg téged.
Ha rutinos vízitúrázóként érkeztél, ha profi kormányos vagy, amíg az első alkalommal vízitúrások kenuzni tanulnak, addig te/ti már beülhettek a hajó(k)ba, és a kikötő közelében melegíthettek. A nap során fogyasztandó szendvicset kérjük neylon-zacskóba tegyétek. A kenu ülése műanyag, érdemes hozni egy kispárnát vagy egy darab polifoamot, és azt a kenu padjára tenni, hogy puha felületen ülj. Indulás előtt még egyszer el lehet menni wc-re.
Vízre szállás után teljes rádiócsendben, lopakodó képességgel felszerelt kenuinkban a hangsebesség alig ötszörösével (vagy némileg lassabban) indulunk. A tréfát félre téve, nagyon kényelmes, kellemes tempóban evezgetünk.
És az elképesztő vízi világban kérdezitek majd: Te jó ég, hogyan jutunk haza? Ugye tudod az utat hazafelé?

Még tisztelettel kérjük, hogy mindenki a saját kenuját mossa ki.
5. napi tisza-tavi vízitúra: lesz holt-ág, útvesztő, erdei kalandevezés, tünderfátyol-mező ...
Irány az Amazonas delta.
Ha ebben a vonatkozásban kivételesen és most nem veszel teljesen komolyan, nem fogunk megsértődni. Egyébként a rád váró látvány alapján szinte komolyan is vehető az aprócska földrajzi tévedés. Elképesztő helyen fogunk evezni az átlagosnál kicsit hosszabb távú kenuzás idején. De a hihetetlen táj megéri a kellemes fáradtságot.
A kaland-sziget mellett indulunk a mai kenutúrára, majd a nevére rácáfolóan tüneményes öblítő csatornán folytatjuk az utat.
Mintha Malajzia-reklámban vagy vietnami dzsungelben eveznénk.
Aztán egy kis tiszai csorgás és vadregényes oldalág, morotva, átjáró útvonalon közelítünk a cél felé.
Közben természetesen lesz "technikai" szünet, hölgyek jobbra, urak balra módon intézve. Aztán egy Tisza-szélességű holt-ágon evezünk, hiszen régen ez volt a Tisza. Kicsit hitetlenkedve konstatáljuk, hogy már mekkora távolságot tettünk meg.

No persze ebben nincs semmi különös, ha a kenukban ilyen legénység van.
Aztán jön a szuper show, ahol a madár se jár, pontosabban csak ők....
Elképesztően klassz helyeket bejárva, és egy direkt a mi kedvünkért idehozott mangrove-dzsungelt érintve érünk vissza Tiszafüredre.
A nap során lesz számos, a Tisza-tóval, a tó élővilágával kapcsolatos versenykérdésbe öltöztetett ismeretterjesztés....
Érkezéskor még megkérünk mindenkit, hogy legyen szíves mossa ki a kenuját.
Igen. Ez egy olyan nap, amikor egy kicsit el is fogtok fáradni.
Jelentkezés Tisza-tavi vízitúrára:
1. Kérünk szépen egy telefont, egyeztessük az igényeket (+36 209 342 760).
2. A www.tisza-to-vizitura.hu oldalon található tudnivalók, részvételi és szerződési feltételek elolvasását követően a jelentkezési lapot kérjük kitöltve a tiszatura_vizitura@yahoo.com e-mail címre visszaküldeni.
3. Visszaigazolást küldünk és a visszaigazolást követő 48 órában kérjük a tisza-tavi vízitúra díjának átutalását.
Az utaláshoz az adatok:
Kedvezményezett: MediaComm Kft.
A számlaszám: 12001008-00106900-00100007
A megjegyzés rovatba kérjük a vízitúrára jelentkező számlázási címét irányítószámmal, a Tisza-tavat, és a kenus túra időpontját (hónap, kezdőnap és utolsó nap) beírni.
Pl. 2092 Budakeszi, Pátyi út 88/c/6.