Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe
 


2023. június 26-28. Családi vízitúrák a Tisza-tavon, választhatóan 1 vagy 2 vagy 3 nap

20190615_134149.jpgTisza-tavi, választhatóan 1-2-3-napos vízitúra.

 

 

 

 

 

Szuper, de mégis az egyik legolcsóbb vízitúra! Lehet jönni 1 vagy 2 napra is. A pár percig kezdőknek evezéstanítás, csillagtúrák Tiszafüredről, az étkezés önellátó. 

 

Csillagtúrázva fedezzük fel a Tisza-tó egy részét, minden nap másfelé kalandozunk. A kenutúrán mindenki maga gondoskodik a napközbeni élelemről, vacsora rendelhető. Ezt a vízitúrát a kisgyermekesektől, a kezdőkön át a mindent felfedezni szerető vízitúra-szerelmesekig mindenki élvezi.   

 

 

 

 

 

Szállás és étkezés a tisza-tavi vízitúrán

20140615-tisza-to-vizitura-www.tiszatura-vizitura.eoldal.hu-apartman-iren-1.jpgA szállás a vízitúrázó igényei szerint a sátortól, a faházon át a wellness hotelig bármi lehet, egyszerűen csak gyere ki délelőtt az indulási kikötőbe. Az étkezés önellátó.
Ez a Tisza-tónál könnyű, a közelben számtalan éttermet, giroszost, pizzériát találsz. Bográcsot tudunk adni, tárcsázáshoz, grillezéshez saját eszközt hozni kell. 

 

 

 

Opcionális 0. nap, megközelítés

Aki távolról jön a Tisza-tóhoz, annak jó a nulladik napi esti érkezés, beköltözés vagy sátorverés. Megközelítés Bp. felől: Az M3-ason a 114-es kijáratig, majd a 33-as úton Debrecen felé Dormánd, Besenyőtelek, Poroszló után következik Tiszafüred.

 

 

A tisza-tavi vízitúra első napján 9:45 és 10 óra között találkozunk

20150605_144555.jpg

vízitúra első napján Tiszafüreden, 9:45 és 10 óra között, az indulási kikötőben találkozunk. Könnyű lesz ide találnod. Kattints ide. Ha nem a nulladik napon, hanem az első túranap reggelén jöttök Bp. felől vonattal, akkor a Bp-ről 7:30-kor induló intercity-ről Füzesabonyban kell átszállni és 9.35-kor leszel / vagytok Tiszafüreden.

 

 

 

A vasútállomástól az út nagyjából 15 perc séta, kellemes úton, a guruló bőrönd jól használható.  Aki pedig kocsival érkezik, és ma már ez a jellemző, az egész napra - díjmentesen - a kikötő kerítésén belül hagyhatja az autóját. Illetve, ha kocsival jöttök, érdemes azzal kezdeni, hogy a romlandó élelmiszert a szálláson hűtőszekrénybe teszitek. 

 

lurkok-oktatasa-kenutura-elott-vizitura-betanitas.jpgHa időben megcsúsztok, akkor inkább gyere/gyertek közvetlenül a kikötőbe, mint, hogy elkéssetek. Egy-két családnyi élelmiszert a kikötőben is be tudtok tenni hűtőszekrénybe.  

 

 

 

 

Túravezetői bemutatkozás és gyors üdvözlés után természetesen el lehet menni mosdóba, ill. villámgyorsan át- és be tudsz öltözni a vízhez. 
A tájékoztató közben naptejezzetek, kiosztjuk a mentőmellényeket és lapátokat, majd - ha ti is az ezt kérő 95+ százalékba tartoztok - a "beöltözött" csapatokról elkészítjük az "kenutúra-előtt" fotókat. 

 

vizitura-tisza-to-tiszatavi-kenu_20170828.jpg

Ha még nem volt szerencsétek a vízitúrázáshoz, megtanítunk kenuzni. 
A parton kezdjük, majd a Tisza-tó tanulási szempontból álomnak számító, sodrás nélküli, kb. 60 centis vízmélysége felett folytatjuk a tanulást. Hamarosan minden kormányos tudja irányítani a kenuját, ügyes minden legénység. Jól és türelmesen, módszertanilag felkészülten tanítunk, civilben tanárok, trénerek vagyunk, vagy olyan túravezető oktat, aki tanulta a kormányzás tanítását. Nem elég, hogy ő jól csinálja, jól tanít meg téged. 

 

 

Ha rutinos vízitúrázóként érkeztél, ha profi kormányos vagy, amíg az első alkalommal vízitúrások kenuzni tanulnak, addig te/ti már beülhettek a hajó(k)ba, és a kikötő közelében melegíthettek. tisza-to-vizitura-tanulas.jpgA nap során fogyasztandó szendvicset kérjük dupla neylon-zacskóba tegyétek. A kenu ülése műanyag, érdemes hozni egy kispárnát vagy egy darab polifoamot, és azt a kenu padjára tenni, hogy puha felületen ülj. Indulás előtt még egyszer el lehet menni wc-re, 11 óra előtt kihajózunk.

 

 

 

 

 

Hétfői vízitúra: tisza-tavi gyönyörűségek felé, ahol nőszirom ármádia és évszázados fák vigyázzák a legsötétebb vizeket.....

20200914_g-tisza-to-o-h-2.jpgAz aznapi csapatösszetétel és széljárás alapján lehet, hogy a vízre szállás előtt logisztikázunk, valószínű, hogy logisztikázunk, ha kisebb árhullám vonul le a folyón, mivel olyankor még a Tisza-tóban csak ballagó Tiszán sem könnyű felevezni, ha mondjuk egy Anyuka három kisebb csemetével van egy kenuban. A lényeg. 

 


Az A-, és B-terv szerint csillagtúrát teszünk, de a gyakorlás tapasztalata alapján lehet, hogy közel viszünk kocsikat egy C-terv szerint kiszállási ponthoz.

 
 


Akár így, akár úgy, nyugat - észak-nyugati irányban, a Tisza felé indulunk, de hamarosan balra fordulunk és tüneményes ágon a Tiszával párhuzamosan evezünk.
11:45 Rövid "technikai" szünet (
hölgyek jobbra, urak balra). 

És innen az "A-terv" szerinti forgatókönyvet írjuk le, azzal, hogy a B-terv és a C-forgatóköny is szupi.
A pihenő után keresztezzük a Tiszát, és a kis karavánnal óvatosan evezünk át a folyó jobb oldalára.

 

 

A Tiszának itt érezhető sodrása már nincs, lapátolgatás nélkül nem fog levinni minket a víz. 
dsc01692.jpg13:00 Ebéd egy csodálatos szigeten, a kilátó felső szintjén üldögélve, a nyugalomba belefeledkezve
14:00 Írisek sorfala között evezünk be az Óhalászi-Holt-Tiszába. Mitől Óhalászi az Óhalászi-Holt-Tisza?

 

 

 

 

A jelenlegi Tisza-tó kellős közepén falu állt, itt volt Óhalász. Soha nem volt könnyű az Óhalásziak élete, a Tisza évente legalább egyszer elöntette a földet. Az Óhalász név alapján valószínűleg nem meglepő, hogy Óhalászon főleg halásztak, már az Árpád-házi királyok idején is szolgáltattak halat az időszakosan ideköltöző udvartartásnak. Az óhalásziaknak és - jövedelemérzékeny uruknak - aztán egyszer betelt a pohár.

 

 

tisza-to-kenutura-vizitura-evezes.jpg

Egy olyan áradás után, amikor csak néhány ház maradt, 1877-ben úgy döntöttek: mennek. A döntésben "igen erősen segített" a tulajdonos is. Eme derék férfiú volt Lőrinc püspök, aki a falu birtokosaként szerényen magáról nevezte el az új falut, amikor is Újlőrincfalva néven új települést alapított  Poroszló és Sarud között. Újlőrincfalva nevezetessége az itt gyártott kókuszrúd, jellegzetessége, hogy finom és olcsó. 
 
 

Óhalász emlékét már csak nevek őrzik, és a Tisza-tó egyik leghíresebb "belső tava", a tiszta és a vízmélység miatt sötét, színű, tekintélyt parancsoló fákkal övezett Óhalászi-Holt-Tisza. Itt található a Tó egyik legkiterjedtebb tavirózsa telepe, be- és kifelé menet pedig nőszirom, alias iris mellett haladhatunk.

 


20140702_tisza-to-kenuturan-buzgosag-az-ohalaszi-torony-aljaban.jpgA Tisza-tó egyik leglátványosabb morotvája után jöhet a megszolgált pihenés. 

 

 

 

 

 

Egy kilátó toronynál választhatod az információs tábla olvasgatását vagy tekintheted a meditációt is megismerés forrásának. 

Az intenzív relaxáció után ismét a vízen vagyunk. Kezdünk hazafelé lapátolgatni és mivel rövidebb szakaszon, magán a Tiszán is evezünk, felfedezzük a Tisza azon érdekességét, hogy lefelé jövetben nem segített a sodrás, de felfelé mintha némileg akadályozna. (Nyugi, ez csak tréfakísérlet volt, a sodrás itt (már) a minimálisnál is kisebb). 

 
 
 
 
tisza-tavi-vizitura_20170730_16.jpg
Ha a B-tervet követtük, 16:00 óra körül érkezés a könnyített útvonal szerinti, ha maradtunk az A-tervnél, 17:15 körül érkezés az indulási kikötőbe. Tisztelettel kérjük, hogy mindenki a saját kenuját mossa ki.
Láthatóan bizonyos életkor alatt a tökéletes alkotás élvez prioritást.

 

 

 

 

 

 

Keddi tisza-tavi vízitúra: a tünemény non plus ultrája20200828_120047.jpg

A minden nap azonos reggeli rutin (lásd a részleteket az oldal tetején), tehát wc, tájékoztató, az adott napon még "kezdő" vízitúrázók (be)tanítása, naptejezés, kenuba pakolás után 10:45-11:00 vízre szállás.

 

 

A Füredi-Holt-Tiszán, majd hamarosan a Füredi-öblítő csatornán evezünk, itt még van motoros halászcsónak forgalom, de rögtön kezdjük érezni a Tisza-tó madárvilágának gazdagságát.

Ha a kikötőnél még nem, idáig már tízszer találkozunk szárcsákkal és az utolsó pillanatig reménykedve, hogy mégse erre fogunk evezni, (az ő szempontjukból teljes joggal) szemrehányóan rebbennek fel a bakcsók a víz fölé belógó ágakról. Itt még valószínűleg nem látunk fattyúszerkőt, de már megpillanthatunk küszvágó csért, ezüst sirályokat. Ami pedig "nagy és szürke" az a szürke gém, a másik "nagy, de fehér" az a kócsag. És persze látunk majd tőkés récét (na jó, vadkacsát), búbos vöcskök fognak előttünk búvárosdit játszani, és a vízityúkok iszkolnak be a nádba, vagy éppen gyékénybe, sásba, kákába.

Nagyjából 3 másodpercig és mindig távolodva röptében látod majd a jégmadarat, pontosabban mindig csak egy gyönyörűséges szinte neonkék valami fogja magát sejtetni. Láthatunk majd üstökös és törpe gémet. Aztán. Ami kb. akkora mint a törpe gém, csak lapos, zúg és Made in Korea felirattal egy helyben szitál, az a drón. A drón övezetnél egy szinttel feljebb pedig ragadozó madarak köröznek, főleg barna réti héják. 

www.tisza-to-vizitura.eoldal.hu-tisza-to-duhogo-fele.jpg11:15 Fürdés, technikai szünet a Tisza és az öblítőcsatorna torkolatánál, a túravezető itt is majd megkér mindenkit, hogy ne a mentőmellényt használjuk párnának (szóval kérjük szépen, hogy ne ülj rá).
 

 

 

A pihi után kb. 20 perc múlva indulunk tovább és a Kis-Tiszán lapátolgatunk.

 


Itt már szerencsére kisebb a halászcsónak forgalom, bár még vannak, de az alkalmi félrehúzódásoktól eltekintve itt már nagyon nyugis a kenutúra, idill közeli a vakáció.



tisza-tavi-kenutura-evezes-a-tisza-tavon_20170803_172526.jpg12:30 A Kis-Tisza partján állunk meg ebédelni. Az ebéd és wc-szünet után a Kis-Tisza mindkét oldalán tavakat fedezünk fel. Na kérem, ha itt nem dobod el az a****at, akkor sehol. Az egyik tó bejárata tényleg gyönyörűséges, valami olyan pompázatos, hogy arra nincsenek szavak, a fotók talán valamennyire visszaadják, hogy übercsúcs. 

 

 


Miközben a belső tavat fedezzük fel, olyan helyeken evezgetünk, ahol tényleg csak a madár jár...,  ez itt a végtelen nyugalom tengere. Nem akaródzik, de egy ponton fordulunk és egy-két pisilési szünettel, ill. pancsolással megszakítva 16 óra körül érkezünk Tiszafüredre, az indulási kikötőbe.


torpegem--pocgem-.jpg

Még egy kérése lesz a túravezetőnek, mindenki mossa ki a hajóját, szertartásosan kenutakarítással fejezzük be a kenutúrát. Az egynapos vízitúrázóknak hazautazás, a többnapos túrán lévőknek a holnapi viszontlátásig sziasztok! 

 

 

 

 

3. napi tisza-tavi vízitúra: a labirintus 
www.tisza-to-vizitura.eoldal.hu-tisza-to-mangrove.jpg
9:45 és 10 óra között találkozunk, ha ez az első napod, akkor az első napi tudnivalókat, ugyanezen menüponton belül az egyik fenti bekezdésben már olvastad.

 

 

 

 

Itt újra csak a lényeg lényege.

Wc, tájékoztató, felszerelésosztás, (ha kéritek egy maximum egyperces fotózás), az aznap még kezdő vízitúrázók (be)tanítása, naptejezés, kenuba pakolás után 10:45-11:00 szállunk majd vízre.

 

tisza-tavi-vizitura_20170718_616.jpg

 

 

 

 

 

 

Hozzatok magatokkal alkoholmentes innivalót, valamint napközben fogyasztható élelmet, pl. szendvicset. 

 

Vízre szállás után két és fél kilométerrel jön az első kiszállás, lábnyújtóztatásos és pisilési szünet, ugyanitt belefér egy kis fürdőzés.

Persze van, aki kiszállás nélkül oldja meg a lábnyújtóztatást.....

Visszacihelődünk a hajókba és irány a Déli-sark. Nem oda megyünk, csak az irány. 

 

 

tisza-vizitura-tisza-to-vizitura-evezes-kenu-4.jpgNégy kilométert innen a nyílt Tiszán fogunk csorogni, közben logisztorikat lehet megfejteni és jet skik, meg vízi síelők gondoskodnak a szórakoztatásunkról. 

 

 

 

 

 

Tiszaörvénynél tartunk újabb pihenős kiszállást, és innen indul a zegzugos labirintus felfedezése. 

Kényelmesen, több pihenővel megyünk úgy, hogy senki ne fáradjon el, még akkor sem, ha egy anyuka három csemetével evezget egy hajóban. 


A táj végig lélegzetelállító. 20140704_tisza-to-vizitura-zsombor-a-hos.jpg
16:00 Minimum 30 kanyar és millió, beléd égő látvány után érkezünk az indulási kikötőbe, Tiszafüredre. 
Itt még kérjük, hogy a kenudat/ kenutokat mossátok ki. Az egynapos vízitúrázóknak hazautazás, a többnapos túrán lévőknek a holnapi viszontlátásra!

 

 

 

 

Tisza-tavi vízitúra díjai

 

 

Jelentkezés Tisza-tavi vízitúrára: 
img_1440.jpgEgyszerű.
1. Kérünk szépen egy telefont, egyeztessük az igényeket (+36 209 342 760).
2.
 A tudnivalók, feltételek elolvasását követően a jelentkezési lapot kérjük kitöltve a tiszatura_vizitura@yahoo.com e-mail címre visszaküldeni. 
3. Kérjük a tisza-tavi vízitúra díjának átutalását. 
Az utaláshoz az adatok:
Kedvezményezett: MediaComm Kft.
A számlaszám: 12001008-00106900-00100007
A megjegyzés rovatba kérjük a vízitúrára jelentkező számlázási címét irányítószámmal, a kenus túra időpontját (hónap, kezdőnap és utolsó nap) beírni.
(Pl. 2072 Zsámbék, 
Keszi u. 43. 
június 26-28.
Tisza-tó vízitúra)