2023. július 17-21. Tisza-tavi, választhatóan 1-2-3-4-5-napos vízitúra
Tisza-tavi, választhatóan 1-2-3-4-5-napos vízitúra családoknak, kultúrlényeknek.
Lehet jönni a kenutúra tetszőlegesen választott 1 napjára is!
Biztonságos vízitúra, ahol a borulás ritkább mint a fehér holló, készséges, szakmailag jó és türelmes betanítás a pár percig kezdőknek. Pompás útvonalak, vadregényes rejtekhelyek, elképesztő labirintusok, félelmetesen izgi szuperkaland, mindez maximális biztonságban.
A választhatóan 1-5-napos kenutúra minden napján a Tisza-tó más és más zugaiba teszünk ún. csillagtúrákat, ami azt jelenti, hogy minden délután az aznapi indulási kikötőbe térünk vissza. Ez pedig Tiszafüred, Poroszló és Tiszavalk. A részleteket lásd lejjebb.
Szállás és étkezés a tisza-tavi kenutúrán
A szállást kérjük intézd magad. Ha valaki apartmant keres, Tiszafüreden és Poroszlón is számtalan szállást talál.
Majd a magatok foglalta szállásról (ha nem otthonról jöttök) délelőtt egyszerűen csak gyertek ki az indulási kikötőbe. Az étkezés a tisza-tavi kenuzás idején - beleértve a vízen töltött időt is - önellátó, hozz magaddal vizet és a kenuba elemózsiát. Ez Tiszafüreden és Poroszlón könnyű, a közelben számtalan éttermet, giroszost, pizzériát találsz.
Opcionális 0. napi érkezés a vízitúrára, megközelítés
Érkezés a poroszlói indulási kikötőbe.
1. napi tisza-tavi csoda-vízitúra: "mangrove-dzsungel", és evezés "Pandorán".

Kérjük, hogy a jelentkezés előtt is, majd többször, végül az indulási előtti napon ismételten tanulmányozzátok át, hogy mit kell hozni a vízitúrára és mit nem szabad.
Ne itt a parton derüljön ki, hogy nem hoztatok magatoknak vizet, vagy itt derüljön ki, hogy valaki flip-flop papucsot visel, esetleg úgy gondolta, hogy földig érő hosszú szoknyában fog vízitúrázni, hogy csak néhány példát említsünk a kétségkívül ritka, de azért sajnos előforduló kellemetlen helyzetekből.
A vízitúra első napján Tiszafüreden, legkésőbb 10:59-kor, az indulási kikötőben találkozunk, amely az Albatrosz Kikötő. Könnyű lesz ide találnod. Ha nem a nulladik napon, hanem az első túranap reggelén jöttök Bp. felől vonattal, akkor a Bp-ről 7:30-kor induló intercity-ről Füzesabonyban kell átszállni és 9.35-kor leszel / vagytok Tiszafüreden. A vasútállomástól az út nagyjából 15 perc ha sietsz. Aki pedig kocsival érkezik, és ma már ez a jellemző, az egész napra - díjmentesen - a kikötő kerítésén belül hagyhatja az autóját. Illetve, ha kocsival jöttök, érdemes azzal kezdeni, hogy a romlandó élelmiszert a szálláson hűtőszekrénybe teszitek.
Nagyon szépen köszönjük a pontos érkezést, a pontosan érkező többséget pedig megnyugtatjuk, hogy nem kell majd egy-két elkésőre várnotok, tiszteletben tartjuk az időtöket.
Túravezetői bemutatkozás és gyors üdvözlés után természetesen el lehet menni mosdóba, a tájékoztató közben naptejezzetek, kiosztjuk a mentőmellényeket és lapátokat, majd megtanítunk kenuzni. A parton kezdjük, majd a Tisza-tó tanulási szempontból álomnak számító, sodrás nélküli, a Mariana-ároknál némileg sekélyebb vízmélysége felett folytatjuk a tanulást.
Hamarosan minden kormányos tudja irányítani a kenuját, ügyes minden legénység. Jól és türelmesen, módszertanilag felkészülten tanítunk, civilben tanárok, trénerek vagyunk, vagy olyan túravezető oktat, aki tanulta a kormányzás tanítását. Nem elég, hogy ő jól csinálja, jól tanít meg téged.

Ha rutinos vízitúrázóként érkeztél, ha profi kormányos vagy, amíg az első alkalommal vízitúrások kenuzni tanulnak, addig te/ti már beülhettek a hajó(k)ba, és a kikötő közelében melegíthettek. A nap során fogyasztandó szendvicset kérjük dupla neylon-zacskóba tegyétek. A kenu ülése műanyag, érdemes hozni egy kispárnát vagy egy darab polifoamot, és azt a kenu padjára tenni, hogy puha felületen ülj.
Indulás előtt még egyszer el lehet menni wc-re.
A vízre szállást követően különleges szépségű, Rambo-filmeket idéző helyen, a folyondár növényzet miatt áthatolhatatlannak tűnő dél-ázsiai őserdőben evezünk. Egy szűk kilométer erejéig is, de lesz szerencsénk a Tiszához, amely átfolyik a Tisza-tavon.


Következik az utolsó előtti kiszállás, lábnyújtóztatás, wc-szünet, ha jó az idő és a víz, úszkálás.
Újra csordogálunk, és amikor meglátod a mai utolsó kiszállás helyét, Alan Walker egyik számát kezded énekelni.
- "I know, I'm not alone...."
Ha a kép alapján sejted, miért nem leszel egyedül, vigasztaljon, hogy az itt lévő kenutömegnek nincs olyan, szardíniaként összepasszírozott és a fekete lyuknál sűrűbb masszája, ahova a Harry Potterből megtanult tágító bűbájjal még ne tudnánk néhány kenut bepréselni.
Hamarosan megérkezünk az indulási kikötőbe, ahol kérjük, hogy a délelőtt kiosztott szivacsokkal mindenki törölje ki a hajóját, a kenukat segítsetek a tárolókra visszaemelni és a mentőmellényeket hozzátok a "kis házba".
2. napi tisza-tavi vízitúra: a nyugalom tengere
Poroszlóról a Fűzfa-kikötőből indulunk. Kattints ide és pofonegyszerű lesz idetalálni.
Érkezés a poroszlói indulási kikötőbe.
10:45 és 11.00 között találkozunk.
Wc, üdvözlés, tájékoztató, hajók vízre tétele, felszerelés kiosztása, a "kezdő" vízitúrázók betanítása, naptejezés, gyakorlás, mosdó, kenuba pakolás, beszállás a stabilizált kenukba után vízre szállás. Hamarosan vadregényes vízi úton evezgetünk, rögtön kezdjük érezni a Tisza-tó madárvilágának gazdagságát.
Ha a kikötőnél még nem, idáig már tízszer találkoztunk szárcsákkal.
Az utolsó pillanatig reménykedve, hogy mégse erre fogunk evezni, minden bizonnyal neheztelve, ami rosszabb, félve rebbennek fel a bakcsók a víz fölé belógó ágakról.
Itt még valószínűleg nem látunk fattyúszerkőt, de már megpillanthatunk sirályokat.
Ami "nagy és szürke" az a szürke gém, a másik "nagy, és fehér" pedig a kócsag. (Esetleg gólya, de ők maximum a levegőben....)
És persze látunk majd tőkés récét (vadkacsát). Búbos vöcskök fognak előttünk búvárosdit játszani. Vízityúkok iszkolnak be a nádba, vagy éppen gyékénybe, sásba, kákába, amelyek felismerésében olyan vérprofi leszel a nap végére, hogy azt hiszik majd, botanikus vagy.
Rossz hírünk, hogy max. néhány másodpercig és röptében mindig távolodva látod majd a jégmadarat. Pontosabban mindig egy gyönyörűséges, szinte neonkék repülő kis bigyóra fogja a túravezető majd azt mondani, hogy: na az volt a jégmadár. Láthatunk majd üstökös és törpe gémet. Ami kb. akkora mint a törpe gém, csak lapos, zúg és Made in Korea felirattal egy helyben szitál: az a drón. A drón övezetnél egy szinttel feljebb ragadozó madarak köröznek, főleg barna réti héják. Még magasabban a Kecskemétről startolt Gripeneket, és legfelül, ha "négy csíkot húz", akkor a British Airways Kuwait City és London közötti B-747-es jumboját látod.
Lábnyújtóztatós, "Hölgyek jobbra, Urak balra" technikai szünet.
A pihi után szinte tökéletes közeli a vakáció.
Az ebéd és wc-szünet után a fattyú ág egyik vagy mindkét oldalán tavakat fedezünk fel. Na kérem, ha itt nem dobod el az a****at, akkor sehol. Az egyik tó bejárata tényleg olyan gyönyörűséges, annyira pompázatos a lombalagút, hogy arra nincsenek szavak.
A fotók talán valamennyire visszaadják, hogy übercsúcs. Ha meg nem, eggyel több ok, hogy meggyőződj arról, a valóság mennyire lepipálja, amit amúgy sem lehet szavakba önteni.
Miközben egy belső tavat fedezünk fel, olyan helyeken evezgetünk, ahol tényleg csak a madár jár..., ez itt a végtelen nyugalom tengere.
Nem akaródzik, de egy ponton fordulunk, és egy-két pisilési szünettel, ill. pancsolással megszakítva érkezünk az indulási kikötőbe, ahol kenutakarítással fejezzük be a kenutúrát.
Az egynapos vízitúrázóknak hazautazás, a többnapos kenutúrán lévőknek a holnapi viszontlátásig sziasztok!
3. napi vízitúra a Tisza-tavon: egy kenutúra különlegesség. Eszményi, családi, baráti evezgetés családoknak, kultúrlényeknek a Tisza-tavon. Lélektisztító, stressztelenítő, rácsodálkozó jelenlét.... Gyere és dobd el az agyad. Bocsánat, nem túl költői, de ez fog történni. Mert a kenutúra őrült jó és biztonságos kaland is.
Columbus, Vasco de Gama, Cook, Magellán, Bering, Tasman és a többiek példáját követjük. Csatlakozunk a nagy felfedezők táborához...
Felfedezzük a Tisza-tó egyik észbontó és eldugott szegletét, nem létező vízi ösvényeken lapátolgatunk.
Hihetetlen a táj, megéri a fáradtságot. De az sem mindegy, hogy honnan közelítjük meg a dél-amerikai dzsungelt idéző tájakat. A vízre szállás helyét több tényező, (a csoport összetétele, a vízállás, és a szél-előrejelzés is) befolyásolja, ezért a kenutúra előtti este 19 órakor vagy a túra reggelén 8 órakor kérünk szépen egy hívást a +36209342760-as számon, és mondjuk majd, hogy honnan repülünk ki. Nagyon valószínű, hogy Tiszavalkról startolunk. Akárhonnan is indulunk, 11 órakor találkozunk, és - ha ez az első napotok - azzal kezdünk, hogy megtanítunk kenuzni.
Hamarosan minden kormányos tripla leszúrt rittbergert tud ugrani a kenuval és minden vízijármű gyorsabb, mint egy Forma 1-es autó. Jól és türelmesen, módszertanilag felkészülten tanítunk, civilben tanárok, trénerek vagyunk. Nem elég, hogy a túravezető jól kenuzik (mondjuk...), jól tanít meg téged. A nap során fogyasztandó szendvicset kérjük dupla neylon-zacskóba tegyétek. A kenu ülése műanyag, érdemes hozni egy kispárnát vagy egy darab polifoamot, és azt a kenu padjára tenni, hogy puha felületen ülj.
A start előtt javasolt még egyszer elmenni wc-re, majd elindulunk oda, ahol a madár se jár.
Az "indulunk" vezényszó után jönnek a tüneményes helyek és egy idő után azt látod majd, hogy - Dél-Amerikáról kontinenst váltva - Malajzia-reklámban vagy vietnami dzsungelben evezünk. Ami "1000%', ami biztos: észbontó a táj. Az evezgetés közben persze lesz "technikai" szünet, hölgyek jobbra, urak balra módon intézve. Aztán a csodára is rá lehet tenni egy (kenu)lapáttal, már nem is vízitúra a kenuzás, hanem vegytiszta szuper show, ahol a madár se jár, pontosabban csak ők....

A nap során lesz számos, a Tisza-tóval, a tó élővilágával kapcsolatos versenykérdésbe öltöztetett ismeretterjesztés....
4. napi vízitúra a Tisza-tavon: a Bermuda-háromszögben kalandozunk :)
A vízitúra napján 10:59-kor, Poroszlón a Fűzfa kikötőben találkozunk. Budapest felől az M3-ason kihajtás a 114-es lehajtón a 33-as főútvonalra, Debrecen felé, majd a 33-as útról közvetlenül a Poroszló vége táblánál - egyúttal a Tisza-tavon átvezető híd előtt - fordulj jobbra a töltésre.
Rögtön látod a táblát, hogy hol kell jobbra lejönni a Fűzfa kikötő parkolójába.
Parkolás után vegyetek ki mindent a kocsiból, amit hoztok a kenuba, és gyertek át a gát másik oldalára a kikötőbe.
Ahogyan átjöttetek a gáton, a túravezető(k) neon színű pólóban már messziről virít. Bemutatkozás és gyors üdvözlés után természetesen el lehet menni mosdóba, ill. villámgyorsan át- és be tudsz öltözni a vízhez.
A tájékoztató közben naptejezzetek, kiosztjuk a kötelezően viselendő mentőmellényeket és lapátokat, majd ha még nem volt szerencsétek a vízitúrázáshoz, megtanítunk kenuzni.
A parton kezdjük, majd a sodrás nélküli Tisza-tó tanulási szempontból is álomnak számító idilli feltételei között folytatjuk a tanulást. Hamarosan minden kormányos tudja irányítani a kenuját, ügyes minden legénység. Jól és türelmesen, módszertanilag felkészülten tanítunk, civilben tanárok, trénerek vagyunk, vagy olyan túravezető oktat, aki tanulta a kormányzás tanítását. Nem elég, hogy ő jól csinálja, jól tanít meg téged.
Ha rutinos vízitúrázóként érkeztél, ha profi kormányos vagy, amíg az első alkalommal vízitúrások kenuzni tanulnak, addig te/ti már beülhettek a hajó(k)ba, és a kikötő közelében melegíthettek. A nap során fogyasztandó szendvicset kérjük neylon-zacskóba tegyétek. A kenu ülése műanyag, érdemes hozni egy kispárnát vagy egy darab polifoamot, és azt a kenu padjára tenni, hogy puha felületen ülj. Indulás előtt még egyszer el lehet menni wc-re.
Vízre szállás után teljes rádiócsendben, lopakodó képességgel felszerelt kenuinkban a hangsebesség alig ötszörösével (vagy némileg lassabban) indulunk. A tréfát félre téve, nagyon kényelmes, kellemes tempóban evezgetünk.
És az elképesztő vízi világban kérdezitek majd: Te jó ég, hogyan jutunk haza? Ugye tudod az utat hazafelé?

Még tisztelettel kérjük, hogy mindenki a saját kenuját mossa ki.
5. napi tisza-tavi vízitúra: lesz holt-ág, útvesztő, erdei kalandevezés, tünderfátyol-mező ...
Tiszafüredről startolunk (Albatrosz-kikötő, 10 óra) és irány az Amazonas delta. Ha ebben a vonatkozásban kivételesen és most nem veszel teljesen komolyan, nem fogunk megsértődni. Egyébként a rád váró látvány alapján szinte komolyan is vehető az aprócska földrajzi tévedés. Elképesztő helyen fogunk evezni az átlagosnál kicsit hosszabb távú kenuzás idején. De a hihetetlen táj megéri a kellemes fáradtságot.
A kaland-sziget mellett indulunk a mai kenutúrára, majd a nevére rácáfolóan tüneményes öblítő csatornán folytatjuk az utat. Mintha Malajzia-reklámban vagy vietnami dzsungelben eveznénk. Aztán egy kis tiszai csorgás és vadregényes oldalág, morotva, átjáró útvonalon közelítünk a cél felé. Közben természetesen lesz "technikai" szünet, hölgyek jobbra, urak balra módon intézve. Aztán egy Tisza-szélességű holt-ágon evezünk, hiszen régen ez volt a Tisza. Kicsit hitetlenkedve konstatáljuk, hogy már mekkora távolságot tettünk meg.

No persze ebben nincs semmi különös, ha a kenukban ilyen legénység van. Aztán jön a szuper show, ahol a madár se jár, pontosabban csak ők....
Elképesztően klassz helyeket bejárva, és egy direkt a mi kedvünkért idehozott mangrove-dzsungelt érintve érünk vissza Tiszafüredre.
A nap során lesz számos, a Tisza-tóval, a tó élővilágával kapcsolatos versenykérdésbe öltöztetett ismeretterjesztés....

Igen. Ez egy olyan nap, amikor egy kicsit el is fogtok fáradni.
Jelentkezés Tisza-tavi vízitúrára:
1. Kérünk szépen egy telefont, egyeztessük az igényeket: +36209342760
2. A www.tisza-to-vizitura.hu oldalon található tudnivalók, részvételi és szerződési feltételek elolvasását követően a jelentkezési lapot kérjük kitöltve a tiszatura_vizitura@yahoo.com e-mail címre visszaküldeni.
3. Visszaigazolást küldünk és a visszaigazolást követő 48 órában kérjük a tisza-tavi vízitúra díjának átutalását.
Az utaláshoz az adatok:
Kedvezményezett: MediaComm Kft.
A számlaszám: 12001008-00106900-00100007
A megjegyzés rovatba kérjük a vízitúrára jelentkező számlázási címét irányítószámmal, a Tisza-tavat, és a kenus túra időpontját (hónap, kezdőnap és utolsó nap) beírni.